Richard Bielik

Ještě mu není ani třicet, ale má svůj vlastní unikátní kulinární koncept a jeho sny spojené s ochotou dřít i úžasnou lidskou pokorou ho už dovedly do vedení nové pražské restaurace ZEM. Nikdo z jeho lidí neudělá zbytečný pohyb a ani uprostřed největšího frmolu nevidíte na nikom stres. Kuchyni umí coby šéfkuchař vést Richard Bielik tak, že žasnete. Při jeho slovech o konceptech jednotlivých jídel se propadáte do hlubokého kulinárního snění… a prostě chcete ochutnávat! O tom, že před sebou máte výjimečného šéfkuchaře, vůbec nepochybujete. Pojďte ho k nám, do Gourmet Academy, poznat blíž!

Narodil se na Slovensku a žil takové to krásně klasické dětství u babiček. U jedné vstřebával slovenskou kuchyni, ke druhé jezdil na Moravu. A s oběma byl pořád u sporáku. Kuchařina to nakonec vyhrála i nad variantou, že bude díky své výšce hrát basket. Byl v něm dobrý. Ale ve vaření od samého začátku exceloval. Po Hotelové akademii v Levicích získal titul inženýr také na pražské Vysoké škole hotelové, a pak už ho nemohlo nic zastavit.


Vedený svými sny i poměrně přesnými ambicemi nastoupil už při škole do velkých pražských (převážně hotelových) restaurací. Mandarin. Hemingway´s Bar. Augustine Restaurant. Pak si odskočil na necelý rok pracovat do Londýna, do michellinské Kitchen W8. Když se vrátil, pokračoval a dál získával zkušenosti. La Bottega. Café Lounge. La Palais Art Hotel, Taro. Od pomocného číšníka na brigádách při střední škole se propracoval ke vzdělání baristy, sommeliéra, bartendera a samozřejmě později k titulu šéfkuchaře. Vzal to opravdu od píky. Pracoval v barech i restauracích, obsluhoval, ochutnával, vařil, organizoval. „Naučil jsem se úplně všechno, abych věděl, co lidé, kteří ke mně přijdou jíst, chtějí v restauraci zažít. Vím, jak se který typ lidí baví, co přitahuje jejich pozornost, jak lidé komunikují. Naučil jsem se být důsledný v tom, co dělám, a být pokud možno pořád alespoň o krok napřed a zároveň neztrácet smysl pro humor,“ říká sám Richard.
Pak už dostal příležitost vést vlastní kuchyni nově vznikající restaurace ZEM náležející k úžasnému hotelu Andaz v centru Prahy. Přestože je jen kousek od Prašné brány, bude vám tam dobře i ve chvíli, kdy se odskočíte v kraťasech na oběd mezi obdivováním památek. Interiér je boží, a přesto si tu nikdo na nic nehraje. A přesně proto sem Richard Bielik a jeho koncept vaření tak zapadá…


„Spojujeme čistou japonskou kuchyni točící se kolem Robata Grillu s něčím, čemu říkám česká avantgarda. Já totiž miluju tradiční kuchyni, ale vždycky jsem si ji přál dělat po svém. Tak, aby naše svíčková – což je mimochodem signature dish restaurace ZEM – byla naprosto nezapomenutelnou svíčkovou, ale navrch vypadala prostě „jinak“. Maso je schované do kupole z nadýchaného knedlíku, ten přelitý dokonalou omáčkou a zdobený rybízovou redukcí s vepřovými škvarky. Nemůžete nikdy jíst nic lepšího!“ láká Richard na své fantastické menu. To navíc plně souzní i s jeho vlastní, soukromou kulinární koncepcí Balance | A Harmony od Flavors. „I když vařím česká jídla, balancuji v nich určitou lehkost. Nepoužívám mouku, vařím tak, abyste si pochutnali, ale bylo vám po obědě nebo večeři dobře a mohli jste prožít další dobrodružství podle svých plánů. V mém vaření tak jde nejen o harmonii chutí, ingrediencí, ale cokoliv ochutnáte, přinese balanc a harmonii i vašemu tělu,“ dodává šéfkuchař Richard Bielik.

Přehled termínů
Kurz
Datum
Čas
Cena

Kurz:

Harmonie chutí Richarda Bielika

Datum:

24.5.2023

Čas:

16:30

Cena:

4 100,-

Detail Koupit

Řekli o nás

Pan Koreš: Příjemné prostředí a nevšední kulinářský zážitek o tom byl kurz s panem Zdeňkem.
Pan Kadlec: Skvěle připravený kurz, pan Zdeněk je profesionál a bylo zajímavé ho pozorovat při práci.
Jiří Horák: Splnil jsem si sen, když jsem si mohl zavařit s panem Zdeňkem Pohlreichem! Opravdu parádní zážitek.
Marcela: Zbožňuji středomořskou kuchyň. Celé menu bylo výborné.
Jitka: Konečně jsem se naučila správný postup, jak připravit linecké těsto.
Dáša: Ráda se učím novým věcem a nadchla mě přátelská atmosféra v kurzu.
Mirka: Skvělý, inspirativní. Paní Edita je nejlepší cukrářka. Domů si odnáším spoustu vychytávek. Přátelská atomosféra.
Tereza Ovšáková: Paní Jana byla jedním slovem božská. Suroviny, jídlo a atmosféra zase doslova geniální.
Vendula Vondráčková: Super večer se skvělými lidmi. Kurz za 1* a paní Jana Černá je opravdu sympatická.
Jarda: Konečně vím, jak udělat pořádnou flákotu masa.
Kristýna: Skvělé nové recepty a inspirace nejen na léto. Opět mám nové recepty.
Tereza: Kurz s Editou byl neobyčejný zážitek, který změnil můj pohled na pečení.
Alena: Příjemná atmosféra, individuální přístup lektora Martina. Doporučuji!
Paní L. Rovenská: Kurz paní Edity předčil má očekávání, úžasný.. skvělou společností tak i zázemím.
Šárka: Je skvělé se naučit i jinou úpravu ryb než na co je člověk zvyklý.
Natálie: Moje děti mají intoleranci na lepek. Jsem vděčná za každý nový recept.
Blanka: U nás doma milujeme rolády na všechny způsoby (více chutí najednou). Můj manžel je vám vděčný.
Gabriela: Oba synové byli strašně nadšení. Jsou z nich vášniví kuchaři. Samozřejmě doma vaří s kuchařskou čepicí, kterou na kurzu dostali.
Veronika: Když jsme pak jedli z jednoho talíře, měla jsem pocit, že jsme tak trochu rodina.
Petr Kutscha: Nádherně strávený čas a pohodová atmosféra, ke které přispěl pan Zdeněk svým lidsky profesionálním pojetím.
Jarda Adámek: Rozhodně doporučuji. Kurz rozšířil mé obzory.
Yvona Zemanová: Děkuji za nové i zajímavé inspirace.
Vlasta Matší: Perfektni...
Thea Tumova: Kurz byl skvělý !!
Stanislava Fišerová: Kurz byl opět výborný. Jídla byla skvěle zvolená a na silvestrovský stůl určitě perfektní.
Marek Raditsch: Kurz Vánoce jinak byl opravdu zážitek, opravdu jsem si to užila a určitě to nebude poslední kurz vaření, který jsem navštívila.\r\nPetra B.
:
Mirek Kalina: Tento kurz byl pro mne první zkušeností s kurzy vaření a po absolvování vím, že nebyl poslední.\r\nBylo to skvělé. Děkuji za příjemně strávený čas a za úžasnou péči všech, kteří se o nás starali.
:
:
:
Mirek Kalina: Kurz byl připraven profesionálně, pouze zapomněli na certifikát o absolvování kurzu na jméno Ilonka Zacharová.
:
Barbora Polanská: Kurz hodnotím jako velmi přínosný a povedený. Moc mě to bavilo, díky.
Kamila Ehrenbergerová: Moc příjemně strávený večer, bezvadně jsme si popovídali... a pak jsem zjistil, že jsme celou dobu stáli, vařili a dost jsem se toho naučil. paráda!
Tomáš Hlúch: Super menu, super atmosféra, šel bych znovu.
Jan Stejspal: Kurz je absolutně perfektní a nabitej pozitivní energií.
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
Filip Sajler: Náplň kurzu byla širší než bylo anoncováno. Líbilo se mi zaměření na technologii přípravy pokrmů, upozornění na rizika a jak je minimalizovat. Oceňuji i návody na to, jak napravit chyby.
:
:
:
Marcela Dlouhá: Takovéhoto kurzu jsem se zúčastnila poprvé a byla jsem nadšená.Jen bych uvítala, kdyby recepty na lahůdky, které jsme dělali byly více podrobnější - myslím co se týče pracovního postupu. Byla tu sice možnost psát si poznámky, ale to jsem nestíhala pokud jsem chtěla sledovat práci pana Marka a sama se zapojit. Ale jinak vše na jedničku - prostředí, milí lidé, bezvadná atmosféra, skvělá nabídka vín, ale hlavně výborné suroviny, ze kterých jsme měli možnost vařit. Velmi ráda si takovýto kurz někdy v budoucnu zopakuji a určitě budu doporučovat svým známým.
Lucie Nestrašilová: Výborný kurz, velmi přínosný. Skvělá atmosféra a jedinečný servis od Gourmet academy:-)
Lukáš Čížek: Bylo mi potěšením sledovat hbité ruce a pochytit několik vynikajících triků při profi vaření. Suroviny a zázemí kuchyně je fantastické a přeji hodně dalších spokojených žáků.
Lukáš Čížek: Kurz byl moc fajn, už jsme doma vše vyzkoušeli a povedlo se
:
:
:
Edita Paulusová: Skvělé recepty, individuální přístup, praktické rady, úžasná organizace.
Jana Králiková (Černá): Opět skvělý, inspirující kurz se super osobními vychytávkami lektorky Jany. Skvělé menu se zajímavými surovinami a ingrediencemi. Perfektní zázemí, které celý tým poskytuje velmi zpříjemňuje celý průběh kurzu. Opět jsme odcházeli skvěle poučení a také najezení :)
:
:
:
:
Gianfranco „Frankie“ Coizza: Naše vánoční vaření s Frankiem mělo skvělou atmosféru a bylo velice zajímavé vidět, a i si vyzkoušet, jak jednoduše se dají připravit úžasné dobroty.
Marek Raditsch: Dobrý den, kurz se mi líbil, byla velmi příjemná atmosféra, milý přístup všech zúčastněných. Skvělé menu – jídla byla naprosto fantastická. Pod vedením lektora si osvojit nově získané informace ;o) Celkově SUPER ZÁŽITEK, těším se na příště. Ještě jednou všem děkuji za hezký večer. Veronika Jurčová
Marek Fichtner: Skvěle navržené menu, krásné prostředí, dokonale čerstvé ingredience a dobrý kolektiv lidí! To jsou první slova mé ženy, která kurz dostala jako dárek. Prvotní obavy vystřídalo nadšení, radost a veliký respekt panu Fichtnerovi. Nyní už vím, co jí nadělí ježíšek pod stromeček... :D
:
Martin Staněk: Od přivítání až po ukončení kurzu příjemná atmosféra, sympatický a vstřícný lektor Martin Staněk i ostatní zaměstnanci. Vařím už 40 roků a stejně to bylo přínosem k mým kuchařským "pokusům"!
:
:
Gianfranco „Frankie“ Coizza: Jirkovi i Tomovi se moc líbilo. Děkujeme!
Gianfranco „Frankie“ Coizza: Dcera byla velmi spokojená, již cestou z kurzu jsme museli jet na nákup a večer nám dcera připravovala panna cottu :-)
Martin Staněk: Poslala jsem na kurz Pánská jízda svého dědečka a nemohl si to vynachválit a moc se mu to líbilo, takže dostane k narozeninám kurz zase :-)
Radek David: Vše co jsme uvařili bylo naprosto vynikající. Větší zážitek, než jít do dobré restaurace
Gianfranco „Frankie“ Coizza: Dera byla nadšená a přeje si absolvovat další kurzy..;-)
Marek Fichtner: Uvařené menu lahodilo oku i chuti, vše bylo potrženo příjemným prostředím. Bylo o nás báječně postaráno ze strany pořádající školy vaření.
Lukáš Čížek: Lukáš by skvělý. Do tajemství ryb nás zasvětil perfektně a dokonce přidal i něco navíc.
Lukáš Čížek: Absolvoval jsem již nekolik kurzů vaření, ale tento byl jednoznačně nejlepší.
Martin Staněk: Kurz byl naprosto dokonalý, pan Staněk velice profesionální a co je nejdůležitější všechna jídla byla výborná.
Jana Králiková: Skvělý kurz, jako každý od Janci, vřele doporučuju.
Edita Paulusová: Kurz se mi moc líbil a byl pro mě přínosem. Všechno bylo perfektně připravené a o nás kurzistky bylo celou výborně pečováno.
:
:
Daška Malá: Úžasné!!! Plno nových vychytávek v pečení,příjemná atmosféra, skvělá lektorka Daška...určitě se sem ještě na nějaký kurz vrátím.
Edita Paulusová: Vse výtečné!!! Lektor za pět hvězdiček! Prostředi za pět hvězdiček!
:
:
:
:
:
:
:
:
Martin Staněk: Pro děti výborně sestavené menu. Všechno na 1 s hvězdičkou.