Kulinární trendy 2025: čím teď žije gastronomie?
Ať už sledujete trendy, nebo ne, musíte vědět, že v tomto roce se kulinární obor posune o ohromný kus. A přesto budete mít nakonec pocit, že vaření, recepty a chutě ještě nikdy nebyly blíž ke kořenům, čistým surovinám a opravdovému jídlu. Tím největší „výstřelkem“ se totiž stává NORMÁLNOST a PŘIROZENÉ VAŘENÍ. Na co se tedy právě teď soustředí špičkoví kuchaři, co uvidíte u svých oblíbených influencerů a konec konců také u nás v Gourmet Academy?
1. Oheň a kouř – primitivní vaření ve špičkovém podání
Fine dining se vrací k syrové síle živlů. Oheň, uhlí a kouř jsou zpět, ale letní grilování nečekejte. Zato rafinované vaření, uzení, přímo nad plameny? Jednoznačně ano. I v těch nejdražších restauracích!
2. Fermentování místo redukování
Pamatujete, jak se chuťové pohárky mohly zbláznit, když se hitem staly silné redukce a sametové omáčky? Teď je střídají fermentované zázraky, jako je fermentovaná rybí omáčka garum, sójová miso pasta nebo nakládaná zelenina kimchi (a kimchi juice, tedy šťáva z fermentované zeleniny, která perfektně funguje například jako salátová zálivka).
Náš tip: V Gourmet Academy můžete základy fermentace doslova nasát na kurzu Fermentace, Nakládání a Štrúdl: Zero Waste pod vedením Miluše Makó.
3. Autentické vegetariánství
Rostlinná kuchyně tu bude pořád, dokonce ještě nabere na síle ve jménu udržitelnosti a zero waste. Ale přece jen se zásadně změní: přestává totiž kopírovat maso a hledá vlastní výraz. Už žádný veggie burger, zato celer pečený v soli, hrachový tempeh, lanýžové tofu – tohle budou nové hvězdy veggie světa. Zelenina, luštěniny, které už nemají potřebu si hrát na to, co nejsou.
Náš tip: S Miluškou Makó pro vás máme také perfektní kurz Chefs Table: Vegetariánské Delikatesy!
4. Biohacking v kuchyni
Jídlo už nikdy nebude jenom o chuti, ale i o tom, jak se po něm cítíme. Biohacking proniká do gastronomie – v oblibě jsou adaptogeny (ashwagandha, reishi), potraviny stabilizující krevní cukr (mandle, řecký jogurt) nebo večeře podporující kvalitní regenerující spánek (ryby, vlašské ořechy, kiwi). Cokoliv přijde na talíř, má / může mít potenciál tzv. funkční potraviny. Ve jménu zdraví a sebepéče. A také přirozeného vaření.
5. Bez lepku? Bez alergenů? Přirozeně!
Máte nějakou potravinovou alergii? Patříte k celiakům? Restaurace po dlouhé počáteční fázi určité bezradnosti a rozpaků počítají čím dál tím víc se specifickými stravovacími potřebami svých zákazníků a to, co bylo ještě nedávno „náročným požadavkem“ bude konečně samozřejmost.
6. Když maso, tak prémiové (a „od čumáčku po ocásek“)
Maso ustupuje v kvantitě a tlačí na kvalitu. Poptávka sílí po těch opravdu výběrových druzích masa, jako je wagyu, iberská vepřová pluma nebo stařené hovězí. Trendy se stává zvěřina, ryby z udržitelných zdrojů a drůbež z domácích chovů.
Náš tip: Vyberte si kurz Svíčková od špičky k palci a naučte se s Martinem Staňkem vytěžit oblíbený kousek hovězího masa zatím netušenými způsoby! Nebo to vidíte spíš na kurz Pořádné maso! s Josefem Křížkem?
7. Drzé chutě
Letos je čas přestat hledat jen přesně vyvážené chutě. Harmonii střídá chuťová drzost. Vede hořkost, kyselost (zase díky fermentaci) a také extrémní umami.
Náš tip: Intenzivní chutě zažijete na vlastní kůži i na našem kurzu Asijská UMAMI v praxi s lektorkou Janou Králikovou!
8. Lokální suroviny (ale ne ty, které čekáte)
Zapomeňte na obyčejná „rajčata od farmáře“. Trendují zapomenuté lokální suroviny – šťovík, černý bez, pastinák nebo pohanka. Ty najdete v luxusních restauracích i na food festivalech.
9. Požitkářství bez výčitek
Místo počítání kalorií přichází trend „jez dobře a s chutí“. Kvalitní těstoviny, domácí pečivo, máslo a smetana nejsou nepřátelé, ale součást promyšleného jídla. A právě proto, že sílí také trend zdravého, prospěšného a přirozeného vaření, může dostat prostor také požitkářství a mlsání bez výčitek. Nic není zakázané, je tu přece selský rozum. K tomu přispívají trendy zdravých svačinek v příjemném kontrastu k návratu k pečení, dezertům a jejich nešizeným chutím, při kterých je potřeba jen zavřít oči a nechat si na jazyku rozpustit zážitek hodný Nirvány!
Náš tip: Přijďte si zamlsat na kterýkoliv z cukrářských kurzů Josefa Maršálka, Vojty Vrtišky nebo Dašky Tylčerové alias SugarMAMA! Všichni tři umí navíc propojovat tradiční recepty s moderními technologiemi a nenapodobitelně upgradovat složení i chutě svých dezertů.
10. AI v nových technologiích
Pokrok nezastavíš, říká se. A všichni ho teď kolem sebe máme víc než dost. V restauracích bude ten technologický jednoznačně pracovat s umělou inteligencí. Bude čím dál tím víc možné, že jídlo, které dostanete, bude podle receptu, který šéfkuchař diskutoval s AI, a připravené technologiemi, které by bez AI nedotáhly chuť na její maximální vrchol. AI automatizace při objednávání nebo placení jsou pak samozřejmostí už dneska, že?
Tak tohle bude (a už je) kulinární rok 2025. Co z toho vás nejvíc baví, zajímá a láká k ochutnání? My v Gourmet Academy už teď „vaříme“ úplně nové kurzy, které trendům budou v patách.
Tak brzy na viděnou
