Domácí kuchyně: proč je znovu trendy stát u sporáku?

Není to tak dlouho, co bylo největším hitem jít se najíst někam ven. Ale poslední dva tři roky si milovníci dobrého jídla potrpí znovu na poctivé domácí vaření, u kterého přiloží i ruku k dílu. Proč?

Jídlo na pohodu

Jídlo má v posledních několika letech zpátky svou prapůvodní roli. Spojuje nás. Stmeluje rodiny i přátele, baví nás. Scházíme se ve velkých i malých kuchyních, společně vaříme, vzájemně ochutnáváme, oprašujeme staré rodinné recepty, a ty od (pra)babiček jsou rázem těmi nejoblíbenějšími. Jídlo jsme si znovu začali spojovat s teplem rodinného krbu, s pohodou a opravdovostí. Vrátil se mu punc zábavy, hravosti. A svým způsobem dostalo navíc domácí jídlo nálepku něčeho, co je vlastně hodné obdivu, protože je pořádně vymazlené.

Vařím, vaříš, vaříme…

Vařit ve velkém začali také muži. Za poslední dva roky vyšel dokonce nespočet kuchařek, které „nahánějí“ muže k plotně místo žen nebo ženám k rukám. Sám doma a hladový, Kuchařka pro mého muže, Easy weekends – když muž vaří o víkendu… A je jich ještě mnohem více. A snad že muži vždycky říkali, že jsou v kuchyni kreativnější, je najednou kreativnější a bohatší celý domácí jídelníček. Protože chlapi přece jen vaří trochu jinak. Nebojí se experimentovat, dotvářejí si recepty po svém, jejích jídlo je obvykle pikantnější. A jejich role v domácí kuchyni už nepřehlédnutelná.

Na surovinách záleží

Návrat k domácímu vaření a postupné opouštění polotovarů s sebou přinesly také větší pečlivost při nákupu surovin na vaření. Čteme etikety, chodíme na farmářské trhy, známe biopotraviny, máme doma čerstvé bylinky, začali jsme péct domácí chleba a vyrábět si sýry, máslo, jogurty… Zjistili jsme konečně, že ten boom, který začal v 70. letech minulého století a měl nám s polotovary šetřit čas trávený v kuchyni, nebyl nic jiného než nafouknutá bublina a že je lépe si do polévky nastrouhat mrkev, petržel, nakrájet brambory a přidat poctivý, pár hodin tažený vývar, než se spoléhat na „prášek z pytlíku“, který nemá s polévkou nic společného. Návrat k poctivým surovinám nám usnadnil i fakt, že nám záleží víc na tom, co jíme, eliminujeme „éčka“, sůl, akcentujeme zdravější životní styl a přestali jsme si myslet, že zdravé = dietní = bez chuti. Zdravé je spíše uvařené z maxima původních, neupravovaných surovin. Tedy naopak plné chuti! Stejně jako domácí jídlo.

V.I.P. domácí vaření

Domácí vaření pochopitelně pomáhají zviditelnit také V.I.P. kuchaři a kuchařky. Oblíbený Zdeněk Pohlreich vydal knihu Moje domácí kuchyně a patří mezi jeho knihami k nejoblíbenějším. A taková Karolína Kramberská? Ta už několik let na TV Prima vzdává hold domácímu vaření ve svém pořadu Karolína – domácí kuchařka nebo ve svých třech kuchařských knihách, v nichž s elegancí sobě vlastní bere poctivé recepty našich babiček a pomáhá jim znovu se uchytit v kuchyni 21. století. U obou výše jmenovaných je z každého receptu cítit láska k jídlu, ale hlavně k těm, pro koho jej vaří. Protože i to je vlastně u domácího vaření nesmírně důležité: když totiž vaříte pro někoho kolem sebe, dáváte mu tím najevo lásku, pečujete tím o něj, staráte se a dáváte mu kus sebe s každým hotovým obědem.

P.S.:

Pokud vám to s domácím vařením zrovna moc nejde, sledujte na našem webu nově vypsané kurzy vaření. Karolína Kamberská se chystá vzít vás hned dvakrát na svůj osobitý výlet po domácích receptech okořeněných jejími vzpomínkami na jih Evropy (protože vařit domácí jídlo neznamená vařit jen to české). V lednu už je úplně vyprodaná, ale na jejím březnovém termínu zbývá ještě pár míst! A Zdeněk Pohlreich vám zase může na kurzu u nás, v Gourmet Academy, ukázat, jak vařit pro přátele. Jen pozor, nové termíny tohoto kurzu vypíšeme až v únoru, tak si je nenechte ujít a sledujte Gourmet Academy! Bude tam. Už brzy!
 

Domácí kuchyně: proč je znovu trendy stát u sporáku?

Řekli o nás

Pan Koreš: Příjemné prostředí a nevšední kulinářský zážitek o tom byl kurz s panem Zdeňkem.
Pan Kadlec: Skvěle připravený kurz, pan Zdeněk je profesionál a bylo zajímavé ho pozorovat při práci.
Jiří Horák: Splnil jsem si sen, když jsem si mohl zavařit s panem Zdeňkem Pohlreichem! Opravdu parádní zážitek.
Marcela: Zbožňuji středomořskou kuchyň. Celé menu bylo výborné.
Jitka: Konečně jsem se naučila správný postup, jak připravit linecké těsto.
Dáša: Ráda se učím novým věcem a nadchla mě přátelská atmosféra v kurzu.
Mirka: Skvělý, inspirativní. Paní Edita je nejlepší cukrářka. Domů si odnáším spoustu vychytávek. Přátelská atomosféra.
Tereza Ovšáková: Paní Jana byla jedním slovem božská. Suroviny, jídlo a atmosféra zase doslova geniální.
Vendula Vondráčková: Super večer se skvělými lidmi. Kurz za 1* a paní Jana Černá je opravdu sympatická.
Jarda: Konečně vím, jak udělat pořádnou flákotu masa.
Kristýna: Skvělé nové recepty a inspirace nejen na léto. Opět mám nové recepty.
Tereza: Kurz s Editou byl neobyčejný zážitek, který změnil můj pohled na pečení.
Alena: Příjemná atmosféra, individuální přístup lektora Martina. Doporučuji!
Paní L. Rovenská: Kurz paní Edity předčil má očekávání, úžasný.. skvělou společností tak i zázemím.
Šárka: Je skvělé se naučit i jinou úpravu ryb než na co je člověk zvyklý.
Natálie: Moje děti mají intoleranci na lepek. Jsem vděčná za každý nový recept.
Blanka: U nás doma milujeme rolády na všechny způsoby (více chutí najednou). Můj manžel je vám vděčný.
Gabriela: Oba synové byli strašně nadšení. Jsou z nich vášniví kuchaři. Samozřejmě doma vaří s kuchařskou čepicí, kterou na kurzu dostali.
Veronika: Když jsme pak jedli z jednoho talíře, měla jsem pocit, že jsme tak trochu rodina.
Petr Kutscha: Nádherně strávený čas a pohodová atmosféra, ke které přispěl pan Zdeněk svým lidsky profesionálním pojetím.
Jarda Adámek: Rozhodně doporučuji. Kurz rozšířil mé obzory.
Yvona Zemanová: Děkuji za nové i zajímavé inspirace.
Vlasta Matší: Perfektni...
Thea Tumova: Kurz byl skvělý !!
Stanislava Fišerová: Kurz byl opět výborný. Jídla byla skvěle zvolená a na silvestrovský stůl určitě perfektní.
Marek Raditsch: Kurz Vánoce jinak byl opravdu zážitek, opravdu jsem si to užila a určitě to nebude poslední kurz vaření, který jsem navštívila.\r\nPetra B.
:
Mirek Kalina: Tento kurz byl pro mne první zkušeností s kurzy vaření a po absolvování vím, že nebyl poslední.\r\nBylo to skvělé. Děkuji za příjemně strávený čas a za úžasnou péči všech, kteří se o nás starali.
:
:
:
Mirek Kalina: Kurz byl připraven profesionálně, pouze zapomněli na certifikát o absolvování kurzu na jméno Ilonka Zacharová.
:
Barbora Polanská: Kurz hodnotím jako velmi přínosný a povedený. Moc mě to bavilo, díky.
Kamila Ehrenbergerová: Moc příjemně strávený večer, bezvadně jsme si popovídali... a pak jsem zjistil, že jsme celou dobu stáli, vařili a dost jsem se toho naučil. paráda!
Tomáš Hlúch: Super menu, super atmosféra, šel bych znovu.
Jan Stejspal: Kurz je absolutně perfektní a nabitej pozitivní energií.
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
Filip Sajler: Náplň kurzu byla širší než bylo anoncováno. Líbilo se mi zaměření na technologii přípravy pokrmů, upozornění na rizika a jak je minimalizovat. Oceňuji i návody na to, jak napravit chyby.
:
:
:
Marcela Dlouhá: Takovéhoto kurzu jsem se zúčastnila poprvé a byla jsem nadšená.Jen bych uvítala, kdyby recepty na lahůdky, které jsme dělali byly více podrobnější - myslím co se týče pracovního postupu. Byla tu sice možnost psát si poznámky, ale to jsem nestíhala pokud jsem chtěla sledovat práci pana Marka a sama se zapojit. Ale jinak vše na jedničku - prostředí, milí lidé, bezvadná atmosféra, skvělá nabídka vín, ale hlavně výborné suroviny, ze kterých jsme měli možnost vařit. Velmi ráda si takovýto kurz někdy v budoucnu zopakuji a určitě budu doporučovat svým známým.
Lucie Nestrašilová: Výborný kurz, velmi přínosný. Skvělá atmosféra a jedinečný servis od Gourmet academy:-)
Lukáš Čížek: Bylo mi potěšením sledovat hbité ruce a pochytit několik vynikajících triků při profi vaření. Suroviny a zázemí kuchyně je fantastické a přeji hodně dalších spokojených žáků.
Lukáš Čížek: Kurz byl moc fajn, už jsme doma vše vyzkoušeli a povedlo se
:
:
:
Edita Paulusová: Skvělé recepty, individuální přístup, praktické rady, úžasná organizace.
Jana Králiková (Černá): Opět skvělý, inspirující kurz se super osobními vychytávkami lektorky Jany. Skvělé menu se zajímavými surovinami a ingrediencemi. Perfektní zázemí, které celý tým poskytuje velmi zpříjemňuje celý průběh kurzu. Opět jsme odcházeli skvěle poučení a také najezení :)
:
:
:
:
Gianfranco „Frankie“ Coizza: Naše vánoční vaření s Frankiem mělo skvělou atmosféru a bylo velice zajímavé vidět, a i si vyzkoušet, jak jednoduše se dají připravit úžasné dobroty.
Marek Raditsch: Dobrý den, kurz se mi líbil, byla velmi příjemná atmosféra, milý přístup všech zúčastněných. Skvělé menu – jídla byla naprosto fantastická. Pod vedením lektora si osvojit nově získané informace ;o) Celkově SUPER ZÁŽITEK, těším se na příště. Ještě jednou všem děkuji za hezký večer. Veronika Jurčová
Marek Fichtner: Skvěle navržené menu, krásné prostředí, dokonale čerstvé ingredience a dobrý kolektiv lidí! To jsou první slova mé ženy, která kurz dostala jako dárek. Prvotní obavy vystřídalo nadšení, radost a veliký respekt panu Fichtnerovi. Nyní už vím, co jí nadělí ježíšek pod stromeček... :D
:
Martin Staněk: Od přivítání až po ukončení kurzu příjemná atmosféra, sympatický a vstřícný lektor Martin Staněk i ostatní zaměstnanci. Vařím už 40 roků a stejně to bylo přínosem k mým kuchařským "pokusům"!
:
:
Gianfranco „Frankie“ Coizza: Jirkovi i Tomovi se moc líbilo. Děkujeme!
Gianfranco „Frankie“ Coizza: Dcera byla velmi spokojená, již cestou z kurzu jsme museli jet na nákup a večer nám dcera připravovala panna cottu :-)
Martin Staněk: Poslala jsem na kurz Pánská jízda svého dědečka a nemohl si to vynachválit a moc se mu to líbilo, takže dostane k narozeninám kurz zase :-)
Radek David: Vše co jsme uvařili bylo naprosto vynikající. Větší zážitek, než jít do dobré restaurace
Gianfranco „Frankie“ Coizza: Dera byla nadšená a přeje si absolvovat další kurzy..;-)
Marek Fichtner: Uvařené menu lahodilo oku i chuti, vše bylo potrženo příjemným prostředím. Bylo o nás báječně postaráno ze strany pořádající školy vaření.
Lukáš Čížek: Lukáš by skvělý. Do tajemství ryb nás zasvětil perfektně a dokonce přidal i něco navíc.
Lukáš Čížek: Absolvoval jsem již nekolik kurzů vaření, ale tento byl jednoznačně nejlepší.
Martin Staněk: Kurz byl naprosto dokonalý, pan Staněk velice profesionální a co je nejdůležitější všechna jídla byla výborná.
Jana Králiková: Skvělý kurz, jako každý od Janci, vřele doporučuju.
Edita Paulusová: Kurz se mi moc líbil a byl pro mě přínosem. Všechno bylo perfektně připravené a o nás kurzistky bylo celou výborně pečováno.
:
:
Daška Malá: Úžasné!!! Plno nových vychytávek v pečení,příjemná atmosféra, skvělá lektorka Daška...určitě se sem ještě na nějaký kurz vrátím.
Edita Paulusová: Vse výtečné!!! Lektor za pět hvězdiček! Prostředi za pět hvězdiček!
:
:
:
:
:
:
:
:
Martin Staněk: Pro děti výborně sestavené menu. Všechno na 1 s hvězdičkou.