Májový souboj: vaří lépe muži, nebo ženy?

Byla dříve slepice, nebo vejce? Vedou si ve vaření lépe muži, nebo ženy? Na obě otázky neexistuje správná odpověď, ale přesto: přemýšleli jste někdy o tom, jak je to s tím kuchařským uměním?

 

Já o tom přemýšlela. Vlastně už mockrát, protože sice přistupuji k vaření pokaždé s láskou (často i dvakrát denně!), ale ne vždycky mám pocit, že vařím skvěle. Zato když se „k plotně“ postaví můj muž? Bývá to pravda, mnohem méně často, ale VŽDYCKY pěju chválu. Čím to je? Napadá mě pár důvodů:

 

1. Muži vaří jen pro zábavu, my „povinně“

Z logiky věci, když něco dělat musíte, má to obvykle o něco horší výsledek. A o vaření to, myslím, platí stejně. Takže pokud si stoupnu ke sporáku 500x do roka… mám nárok na to někdy vařit jen proto, že musím, a také je logické, že existuje větší pravděpodobnost, že se sem tam něco nepovede.

2. Muži ochotněji improvizují

Co děláte, když vám uprostřed vaření nebo pečení dojdou ingredience? Jako první přemýšlíte, kam rychle na nákup. Jsme detailistky, potřebujeme dodržovat plány. Muži? Okamžitě zanoří nos do lednice a špajzu a hledají, čím chybějící suroviny nahradit. Improvizace jim říká pane.

3. Muži jsou odvážnější

Stejně tak jim nechybí odvaha zkoušet i netradiční recepty. Vidí v tom zábavu, my riziko vyhozených peněz za ingredience a ztraceného času. (Mimochodem, nepřekonatelní jsou v receptech, v nichž hraje hlavní roli maso! Do grilování se jim ani nemá smysl míchat…)

4. Ženy mají ve vaření větší systém

Kdyby měla přijít návštěva jen pár minut poté, co dovaříme my, ženy… bude to v klidu. V kuchyni, v níž se oddával vaření muž, to ovšem vzápětí vypadá jako po výbuchu. A pokud se muž pokoušel po sobě něco uklidit, určitě to nedal na správné místo. Znáte to, že?

5. Ženy vaří trpělivěji

Už jen fakt, že vaříme (i dvakrát) denně, je jasnou známkou naší trpělivosti. Stejně tak fakt, že každý den sedneme a hledáme recepty na to, co bude chutnat všem, nebo alespoň většině rodiny… U mužů je vaření hlavně o tom, co chutná jim. Že nikdo nefandí chilli? Dali ho tam přece jen  „trošku“!

6. Ženy u vaření stihnou ještě spoustu jiných věcí

Zvlášť mámy ani nemají na výběr, protože děti nezajímá, že potřebujete uvařit, postarat se o špinavé nádobí… Ony vás chtějí zrovinka v TU chvíli. Nebo touží vařit s vámi. To se mužům u vaření stát prakticky nemůže. Oni se „zavřou“ do uměleckého soustředění, a rušit je nesmíte…

A jak to vidí naši kuchaři? Jana Kraliková a Zdeněk Pohlreich v tom mají jasno!

Pro mě to celé nakonec vyšlo nerozhodně. Srovnávat „holčičí“ a „klučičí“ vaření je vlastně nereálné. A vždycky jsme si všichni jistí, že ze sebe dáváme do vaření to nejlepší. S tím souhlasí i „šéf“ Zdeněk Pohlreich: „Myslím, že je úplně jedno, jestli vaří žena, nebo muž, důležitý je vlastně jenom výsledek. Úvahy a věčné spory o tom, co nebo kdo je lepší, ještě lepší a nejlepší? Pro mne to nepodstatná informace. Důležité je jen to, aby každý vařil, jak nejlépe to dokáže.“

(Mimochodem, jeho kurz Vaříme pro přátele už jste navštívili?)

A Jana Králiková? „Setkala jsem se skvělými šéfkuchaři i šéfkuchařkami. Vždycky pak záviselo víc na jejich charakteru a přístupu k vaření, než na pohlaví. Pokud bych měla přece jen něco najít, ženy jsou v kuchyni i jako šéfkuchařky empatičtější, ale otázkou je, jestli je to vždycky výhoda, to nedokážu říct. Prý jsme také schopné zvládat víc činnosti najednou, já když se ale soustředím, dovedu se soustředit opravdu jen na jednu věc… Pro mě převládá opravdu jediný stereotyp: totiž, že se muži častěji stávají šéfkuchaři. Je to tak náročné povolání – fyzicky i psychicky – že jej zvládne jen málo žen. Většina z nich chce totiž založit rodinu, a to s náročnou kuchařinou opravdu nejde moc dohromady…“  

(Na Janiny kurzy se podívejte tady. Rychle se plní!!!)

Májový souboj: vaří lépe muži, nebo ženy?

Řekli o nás

Pan Koreš: Příjemné prostředí a nevšední kulinářský zážitek o tom byl kurz s panem Zdeňkem.
Pan Kadlec: Skvěle připravený kurz, pan Zdeněk je profesionál a bylo zajímavé ho pozorovat při práci.
Jiří Horák: Splnil jsem si sen, když jsem si mohl zavařit s panem Zdeňkem Pohlreichem! Opravdu parádní zážitek.
Marcela: Zbožňuji středomořskou kuchyň. Celé menu bylo výborné.
Jitka: Konečně jsem se naučila správný postup, jak připravit linecké těsto.
Dáša: Ráda se učím novým věcem a nadchla mě přátelská atmosféra v kurzu.
Mirka: Skvělý, inspirativní. Paní Edita je nejlepší cukrářka. Domů si odnáším spoustu vychytávek. Přátelská atomosféra.
Tereza Ovšáková: Paní Jana byla jedním slovem božská. Suroviny, jídlo a atmosféra zase doslova geniální.
Vendula Vondráčková: Super večer se skvělými lidmi. Kurz za 1* a paní Jana Černá je opravdu sympatická.
Jarda: Konečně vím, jak udělat pořádnou flákotu masa.
Kristýna: Skvělé nové recepty a inspirace nejen na léto. Opět mám nové recepty.
Tereza: Kurz s Editou byl neobyčejný zážitek, který změnil můj pohled na pečení.
Alena: Příjemná atmosféra, individuální přístup lektora Martina. Doporučuji!
Paní L. Rovenská: Kurz paní Edity předčil má očekávání, úžasný.. skvělou společností tak i zázemím.
Šárka: Je skvělé se naučit i jinou úpravu ryb než na co je člověk zvyklý.
Natálie: Moje děti mají intoleranci na lepek. Jsem vděčná za každý nový recept.
Blanka: U nás doma milujeme rolády na všechny způsoby (více chutí najednou). Můj manžel je vám vděčný.
Gabriela: Oba synové byli strašně nadšení. Jsou z nich vášniví kuchaři. Samozřejmě doma vaří s kuchařskou čepicí, kterou na kurzu dostali.
Veronika: Když jsme pak jedli z jednoho talíře, měla jsem pocit, že jsme tak trochu rodina.
Petr Kutscha: Nádherně strávený čas a pohodová atmosféra, ke které přispěl pan Zdeněk svým lidsky profesionálním pojetím.
Jarda Adámek: Rozhodně doporučuji. Kurz rozšířil mé obzory.
Yvona Zemanová: Děkuji za nové i zajímavé inspirace.
Vlasta Matší: Perfektni...
Thea Tumova: Kurz byl skvělý !!
Stanislava Fišerová: Kurz byl opět výborný. Jídla byla skvěle zvolená a na silvestrovský stůl určitě perfektní.
Marek Raditsch: Kurz Vánoce jinak byl opravdu zážitek, opravdu jsem si to užila a určitě to nebude poslední kurz vaření, který jsem navštívila.\r\nPetra B.
:
Mirek Kalina: Tento kurz byl pro mne první zkušeností s kurzy vaření a po absolvování vím, že nebyl poslední.\r\nBylo to skvělé. Děkuji za příjemně strávený čas a za úžasnou péči všech, kteří se o nás starali.
:
:
:
Mirek Kalina: Kurz byl připraven profesionálně, pouze zapomněli na certifikát o absolvování kurzu na jméno Ilonka Zacharová.
:
Barbora Polanská: Kurz hodnotím jako velmi přínosný a povedený. Moc mě to bavilo, díky.
Kamila Ehrenbergerová: Moc příjemně strávený večer, bezvadně jsme si popovídali... a pak jsem zjistil, že jsme celou dobu stáli, vařili a dost jsem se toho naučil. paráda!
Tomáš Hlúch: Super menu, super atmosféra, šel bych znovu.
Jan Stejspal: Kurz je absolutně perfektní a nabitej pozitivní energií.
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
Filip Sajler: Náplň kurzu byla širší než bylo anoncováno. Líbilo se mi zaměření na technologii přípravy pokrmů, upozornění na rizika a jak je minimalizovat. Oceňuji i návody na to, jak napravit chyby.
:
:
:
Marcela Dlouhá: Takovéhoto kurzu jsem se zúčastnila poprvé a byla jsem nadšená.Jen bych uvítala, kdyby recepty na lahůdky, které jsme dělali byly více podrobnější - myslím co se týče pracovního postupu. Byla tu sice možnost psát si poznámky, ale to jsem nestíhala pokud jsem chtěla sledovat práci pana Marka a sama se zapojit. Ale jinak vše na jedničku - prostředí, milí lidé, bezvadná atmosféra, skvělá nabídka vín, ale hlavně výborné suroviny, ze kterých jsme měli možnost vařit. Velmi ráda si takovýto kurz někdy v budoucnu zopakuji a určitě budu doporučovat svým známým.
Lucie Nestrašilová: Výborný kurz, velmi přínosný. Skvělá atmosféra a jedinečný servis od Gourmet academy:-)
Lukáš Čížek: Bylo mi potěšením sledovat hbité ruce a pochytit několik vynikajících triků při profi vaření. Suroviny a zázemí kuchyně je fantastické a přeji hodně dalších spokojených žáků.
Lukáš Čížek: Kurz byl moc fajn, už jsme doma vše vyzkoušeli a povedlo se
:
:
:
Edita Paulusová: Skvělé recepty, individuální přístup, praktické rady, úžasná organizace.
Jana Králiková (Černá): Opět skvělý, inspirující kurz se super osobními vychytávkami lektorky Jany. Skvělé menu se zajímavými surovinami a ingrediencemi. Perfektní zázemí, které celý tým poskytuje velmi zpříjemňuje celý průběh kurzu. Opět jsme odcházeli skvěle poučení a také najezení :)
:
:
:
:
Gianfranco „Frankie“ Coizza: Naše vánoční vaření s Frankiem mělo skvělou atmosféru a bylo velice zajímavé vidět, a i si vyzkoušet, jak jednoduše se dají připravit úžasné dobroty.
Marek Raditsch: Dobrý den, kurz se mi líbil, byla velmi příjemná atmosféra, milý přístup všech zúčastněných. Skvělé menu – jídla byla naprosto fantastická. Pod vedením lektora si osvojit nově získané informace ;o) Celkově SUPER ZÁŽITEK, těším se na příště. Ještě jednou všem děkuji za hezký večer. Veronika Jurčová
Marek Fichtner: Skvěle navržené menu, krásné prostředí, dokonale čerstvé ingredience a dobrý kolektiv lidí! To jsou první slova mé ženy, která kurz dostala jako dárek. Prvotní obavy vystřídalo nadšení, radost a veliký respekt panu Fichtnerovi. Nyní už vím, co jí nadělí ježíšek pod stromeček... :D
:
Martin Staněk: Od přivítání až po ukončení kurzu příjemná atmosféra, sympatický a vstřícný lektor Martin Staněk i ostatní zaměstnanci. Vařím už 40 roků a stejně to bylo přínosem k mým kuchařským "pokusům"!
:
:
Gianfranco „Frankie“ Coizza: Jirkovi i Tomovi se moc líbilo. Děkujeme!
Gianfranco „Frankie“ Coizza: Dcera byla velmi spokojená, již cestou z kurzu jsme museli jet na nákup a večer nám dcera připravovala panna cottu :-)
Martin Staněk: Poslala jsem na kurz Pánská jízda svého dědečka a nemohl si to vynachválit a moc se mu to líbilo, takže dostane k narozeninám kurz zase :-)
Radek David: Vše co jsme uvařili bylo naprosto vynikající. Větší zážitek, než jít do dobré restaurace
Gianfranco „Frankie“ Coizza: Dera byla nadšená a přeje si absolvovat další kurzy..;-)
Marek Fichtner: Uvařené menu lahodilo oku i chuti, vše bylo potrženo příjemným prostředím. Bylo o nás báječně postaráno ze strany pořádající školy vaření.
Lukáš Čížek: Lukáš by skvělý. Do tajemství ryb nás zasvětil perfektně a dokonce přidal i něco navíc.
Lukáš Čížek: Absolvoval jsem již nekolik kurzů vaření, ale tento byl jednoznačně nejlepší.
Martin Staněk: Kurz byl naprosto dokonalý, pan Staněk velice profesionální a co je nejdůležitější všechna jídla byla výborná.
Jana Králiková: Skvělý kurz, jako každý od Janci, vřele doporučuju.
Edita Paulusová: Kurz se mi moc líbil a byl pro mě přínosem. Všechno bylo perfektně připravené a o nás kurzistky bylo celou výborně pečováno.
:
:
Daška Malá: Úžasné!!! Plno nových vychytávek v pečení,příjemná atmosféra, skvělá lektorka Daška...určitě se sem ještě na nějaký kurz vrátím.
Edita Paulusová: Vse výtečné!!! Lektor za pět hvězdiček! Prostředi za pět hvězdiček!
:
:
:
:
:
:
:
:
Martin Staněk: Pro děti výborně sestavené menu. Všechno na 1 s hvězdičkou.