Zdeňka Mazúrová: královna bezlepkové kuchyně

Když se letos v létě přidala k týmu Gourmet Academy, její kurzy bezlepkového pečení byly hned vyprodané. V téhle disciplíně je totiž nepřekonatelná a s jejími recepty už nikdy nepoznáte, jestli jíte „normální bábovku“, nebo tu „zdravou, bezlepkovou“. Protože obě mohou chutnat stejně skvěle!

 

K bezlepkovému vaření a pečení vás přivedla celiakie vaší nejmladší dcery Anette. Upřímně, pamatujete si na ten pocit, když jste šla poprvé na nákup s vědomím, že musíte vařit a péct „jinak“?

Pamatuju si hlavně to, jaké to bylo, když jsem zpočátku něco upekla či uvařila. Pokaždé jsem si tehdy říkala, proč to muselo potkat zrovna mě, člověka, který vždycky rád pekl buchty, koláče, takovou tu českou klasiku. A najednou jsem vůbec nevěděla, co budu dělat.

 

A co jste tedy nakonec dělala?

Nakupovala jsem a vařila odděleně, i hrnce jsem měla zvlášť, protože povrchy jsou porézní, a vy i na takovou maličkost musíte dávat pozor. Jenže, jednou jsem dala do jednoho hrnce špagety pro Anette, do druhého pro zbytek rodiny, a nedokázala jsem si nakonec vzpomenout, ve kterém je co. V tu chvíli jsem se rozhodla, že začnu vařit tak, abychom spolu všichni mohli jíst jedno jídlo, které bude i přes svou bezlepkovost skvělé.

 

Jak to šlo?

Nejdřív jsem kupovala polotovary, ale s nimi to bylo přesně takové, jako u bezlepkové nebo jiné dietní stravy očekáváte: nedobré, s pachutí a strašné i vzhledově. Tak jsem změnila taktiku. Třeba u pečení jsem jednoduše nakoupila všechny druhy mouky a testovala. Nikdo jsme na to nebyli chuťově zvyklí, a já chtěla, abychom pořád měli své oblíbené bábovky takové, jaké jsme je znali. Bylo mi jedno, že je populární třeba pohanková mouka. Těsto se s ní rozpadá a v puse po ní zůstává takový „ocásek“, jak já říkám. Nakonec jsem vyselektovala jen pár druhů mouky, a ty postupně míchala a míchala. Testovala jsem, kolik která potřebuje vajíček, mléka… A zpočátku jen málokdy slavila úspěch. Třeba naše oblíbené linecké těsto? Napekla jsem pět dávek, ale z těch zbylo sotva pár kousků, které se nepřipekly, nerozdrobily a chuťově nám seděly. Bylo to náročné.

 

Ale povedlo se, protože vím, že jste pak dokonce pekla pro brněnské kavárny a farmářské obchůdky?!

Ano, to ano. Byla jsem totiž nešťastná i z toho, že jsme s nejmladší dcerou nemohli všichni zajít někam do kavárny, do cukrárny. Nikde nebylo nic bez lepku nebo ani neznali složení výrobků. A jednou jsem si povzdechla, že to snad do těch podniků budu dodávat sama. A moje nejstarší dcera mě v tom podpořila! Tak jsem to zkusila. Udělala jsem si průzkumy trhu, vyřídila papíry, a začala. Ráno jsem rozvážela věci do kaváren a obchůdků, odvezla jsem nejmladší dceru do školky, jela do práce, odpoledne nakoupila, po nocích pekla…

 

To jste nemohla vydržet dlouho!

Vydržela. Trvalo tři roky, než mi to začalo přerůstat přes hlavu. Ale dělala jsem to vážně ráda. Lidé mě pořád pobízeli, ať peču dál. Zamilovali si bezlepkové pečivo a sladkosti pro jejich chuť, ne pro to, že byly bezlepkové, a chtěli je jíst, i když je celiakie netrápila. Často mě prosili o recepty, až mi nejstarší dcera Karin řekla, ať to sepíšu.

 

Tak takhle vznikla ta vaše úžasná kuchařka?!

Přesně. A kromě receptů jsem to ní popsala všechny důležité postupy, všechno, co jsem sama zjistila lety experimentů, protože jsem si vědoma toho, že ne všichni mají čas, energii i dost peněz na to, aby se tomu tolik věnovali. Je to náročné, ale když máte doma celiaka…

 

Co pečete nejčastěji? Máte tušení?

Jé, já peču pořád něco, nejčastěji podle sezóny! Když bylo ovoce, byly knedlíky, bublaniny, přes léto hodně zmrzliny, kterou také vyrábím sama a opět po špatných zkušenostech s tou kupovanou. Milujeme bábovky, bábovičky s karamelem, citronem… A linecké! I v letošním horkém létě jsem pekla denně, protože i návštěvy jsou u nás zvyklé něco uzobávat.

 

Skoro se bojím zeptat, jak náročné jsou u vás Vánoce?!

Zdeňka Mazúrová: královna bezlepkové kuchyně

Řekli o nás

Pan Koreš: Příjemné prostředí a nevšední kulinářský zážitek o tom byl kurz s panem Zdeňkem.
Pan Kadlec: Skvěle připravený kurz, pan Zdeněk je profesionál a bylo zajímavé ho pozorovat při práci.
Jiří Horák: Splnil jsem si sen, když jsem si mohl zavařit s panem Zdeňkem Pohlreichem! Opravdu parádní zážitek.
Marcela: Zbožňuji středomořskou kuchyň. Celé menu bylo výborné.
Jitka: Konečně jsem se naučila správný postup, jak připravit linecké těsto.
Dáša: Ráda se učím novým věcem a nadchla mě přátelská atmosféra v kurzu.
Mirka: Skvělý, inspirativní. Paní Edita je nejlepší cukrářka. Domů si odnáším spoustu vychytávek. Přátelská atomosféra.
Tereza Ovšáková: Paní Jana byla jedním slovem božská. Suroviny, jídlo a atmosféra zase doslova geniální.
Vendula Vondráčková: Super večer se skvělými lidmi. Kurz za 1* a paní Jana Černá je opravdu sympatická.
Jarda: Konečně vím, jak udělat pořádnou flákotu masa.
Kristýna: Skvělé nové recepty a inspirace nejen na léto. Opět mám nové recepty.
Tereza: Kurz s Editou byl neobyčejný zážitek, který změnil můj pohled na pečení.
Alena: Příjemná atmosféra, individuální přístup lektora Martina. Doporučuji!
Paní L. Rovenská: Kurz paní Edity předčil má očekávání, úžasný.. skvělou společností tak i zázemím.
Šárka: Je skvělé se naučit i jinou úpravu ryb než na co je člověk zvyklý.
Natálie: Moje děti mají intoleranci na lepek. Jsem vděčná za každý nový recept.
Blanka: U nás doma milujeme rolády na všechny způsoby (více chutí najednou). Můj manžel je vám vděčný.
Gabriela: Oba synové byli strašně nadšení. Jsou z nich vášniví kuchaři. Samozřejmě doma vaří s kuchařskou čepicí, kterou na kurzu dostali.
Veronika: Když jsme pak jedli z jednoho talíře, měla jsem pocit, že jsme tak trochu rodina.
Petr Kutscha: Nádherně strávený čas a pohodová atmosféra, ke které přispěl pan Zdeněk svým lidsky profesionálním pojetím.
Jarda Adámek: Rozhodně doporučuji. Kurz rozšířil mé obzory.
Yvona Zemanová: Děkuji za nové i zajímavé inspirace.
Vlasta Matší: Perfektni...
Thea Tumova: Kurz byl skvělý !!
Stanislava Fišerová: Kurz byl opět výborný. Jídla byla skvěle zvolená a na silvestrovský stůl určitě perfektní.
Marek Raditsch: Kurz Vánoce jinak byl opravdu zážitek, opravdu jsem si to užila a určitě to nebude poslední kurz vaření, který jsem navštívila.\r\nPetra B.
:
Mirek Kalina: Tento kurz byl pro mne první zkušeností s kurzy vaření a po absolvování vím, že nebyl poslední.\r\nBylo to skvělé. Děkuji za příjemně strávený čas a za úžasnou péči všech, kteří se o nás starali.
:
:
:
Mirek Kalina: Kurz byl připraven profesionálně, pouze zapomněli na certifikát o absolvování kurzu na jméno Ilonka Zacharová.
:
Barbora Polanská: Kurz hodnotím jako velmi přínosný a povedený. Moc mě to bavilo, díky.
Kamila Ehrenbergerová: Moc příjemně strávený večer, bezvadně jsme si popovídali... a pak jsem zjistil, že jsme celou dobu stáli, vařili a dost jsem se toho naučil. paráda!
Tomáš Hlúch: Super menu, super atmosféra, šel bych znovu.
Jan Stejspal: Kurz je absolutně perfektní a nabitej pozitivní energií.
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
Filip Sajler: Náplň kurzu byla širší než bylo anoncováno. Líbilo se mi zaměření na technologii přípravy pokrmů, upozornění na rizika a jak je minimalizovat. Oceňuji i návody na to, jak napravit chyby.
:
:
:
Marcela Dlouhá: Takovéhoto kurzu jsem se zúčastnila poprvé a byla jsem nadšená.Jen bych uvítala, kdyby recepty na lahůdky, které jsme dělali byly více podrobnější - myslím co se týče pracovního postupu. Byla tu sice možnost psát si poznámky, ale to jsem nestíhala pokud jsem chtěla sledovat práci pana Marka a sama se zapojit. Ale jinak vše na jedničku - prostředí, milí lidé, bezvadná atmosféra, skvělá nabídka vín, ale hlavně výborné suroviny, ze kterých jsme měli možnost vařit. Velmi ráda si takovýto kurz někdy v budoucnu zopakuji a určitě budu doporučovat svým známým.
Lucie Nestrašilová: Výborný kurz, velmi přínosný. Skvělá atmosféra a jedinečný servis od Gourmet academy:-)
Lukáš Čížek: Bylo mi potěšením sledovat hbité ruce a pochytit několik vynikajících triků při profi vaření. Suroviny a zázemí kuchyně je fantastické a přeji hodně dalších spokojených žáků.
Lukáš Čížek: Kurz byl moc fajn, už jsme doma vše vyzkoušeli a povedlo se
:
:
:
Edita Paulusová: Skvělé recepty, individuální přístup, praktické rady, úžasná organizace.
Jana Králiková (Černá): Opět skvělý, inspirující kurz se super osobními vychytávkami lektorky Jany. Skvělé menu se zajímavými surovinami a ingrediencemi. Perfektní zázemí, které celý tým poskytuje velmi zpříjemňuje celý průběh kurzu. Opět jsme odcházeli skvěle poučení a také najezení :)
:
:
:
:
Gianfranco „Frankie“ Coizza: Naše vánoční vaření s Frankiem mělo skvělou atmosféru a bylo velice zajímavé vidět, a i si vyzkoušet, jak jednoduše se dají připravit úžasné dobroty.
Marek Raditsch: Dobrý den, kurz se mi líbil, byla velmi příjemná atmosféra, milý přístup všech zúčastněných. Skvělé menu – jídla byla naprosto fantastická. Pod vedením lektora si osvojit nově získané informace ;o) Celkově SUPER ZÁŽITEK, těším se na příště. Ještě jednou všem děkuji za hezký večer. Veronika Jurčová
Marek Fichtner: Skvěle navržené menu, krásné prostředí, dokonale čerstvé ingredience a dobrý kolektiv lidí! To jsou první slova mé ženy, která kurz dostala jako dárek. Prvotní obavy vystřídalo nadšení, radost a veliký respekt panu Fichtnerovi. Nyní už vím, co jí nadělí ježíšek pod stromeček... :D
:
Martin Staněk: Od přivítání až po ukončení kurzu příjemná atmosféra, sympatický a vstřícný lektor Martin Staněk i ostatní zaměstnanci. Vařím už 40 roků a stejně to bylo přínosem k mým kuchařským "pokusům"!
:
:
Gianfranco „Frankie“ Coizza: Jirkovi i Tomovi se moc líbilo. Děkujeme!
Gianfranco „Frankie“ Coizza: Dcera byla velmi spokojená, již cestou z kurzu jsme museli jet na nákup a večer nám dcera připravovala panna cottu :-)
Martin Staněk: Poslala jsem na kurz Pánská jízda svého dědečka a nemohl si to vynachválit a moc se mu to líbilo, takže dostane k narozeninám kurz zase :-)
Radek David: Vše co jsme uvařili bylo naprosto vynikající. Větší zážitek, než jít do dobré restaurace
Gianfranco „Frankie“ Coizza: Dera byla nadšená a přeje si absolvovat další kurzy..;-)
Marek Fichtner: Uvařené menu lahodilo oku i chuti, vše bylo potrženo příjemným prostředím. Bylo o nás báječně postaráno ze strany pořádající školy vaření.
Lukáš Čížek: Lukáš by skvělý. Do tajemství ryb nás zasvětil perfektně a dokonce přidal i něco navíc.
Lukáš Čížek: Absolvoval jsem již nekolik kurzů vaření, ale tento byl jednoznačně nejlepší.
Martin Staněk: Kurz byl naprosto dokonalý, pan Staněk velice profesionální a co je nejdůležitější všechna jídla byla výborná.
Jana Králiková: Skvělý kurz, jako každý od Janci, vřele doporučuju.
Edita Paulusová: Kurz se mi moc líbil a byl pro mě přínosem. Všechno bylo perfektně připravené a o nás kurzistky bylo celou výborně pečováno.
:
:
Daška Malá: Úžasné!!! Plno nových vychytávek v pečení,příjemná atmosféra, skvělá lektorka Daška...určitě se sem ještě na nějaký kurz vrátím.
Edita Paulusová: Vse výtečné!!! Lektor za pět hvězdiček! Prostředi za pět hvězdiček!
:
:
:
:
:
:
:
:
Martin Staněk: Pro děti výborně sestavené menu. Všechno na 1 s hvězdičkou.