Josef Maršálek

Jsou cukráři a jsou Cukráři. A Josef Maršálek patří rozhodně k těm druhým. Cukrář s velkým C, cukrářský srdcař, objevitel, pokušitel. Chlap s obrovskou pokorou k řemeslu i touhou bořit tradice a měnit je k obrazu 21. století. Sedm let sbíral zkušenosti v londýnském Harrods, jeho dezerty ochutnávala i královská rodina, a nějakou dobu působil také v Indii. V roce 2018 se vrátil, založil vlastní značku sladkých dobrot Fat Brothers, aby ji po roce opustil a věnoval se dalším projektům. Stal se mimo jiné porotcem připravované cukrářské soutěže Peče celá země, vydal svou knihu, věnuje se cukrářským konzultacím a u nás, v Gourmet Academy, startuje kurzy pečení, na nichž vám chce ukázat jediné: pečení se fakt netřeba bát!

Kdybyste ho potkali jako malého kluka, řekl by vám to už tehdy: bude cukrář! O svém poslání byl přesvědčený od samého začátku, ale nejdřív na přání rodičů vystudoval učitelství a chvíli se mu také věnoval. Jenže… srdce je vždycky silnější než rozum, takže ze školství odešel a naopak se sám pustil do studia cukrařiny. Vyučil se, udělal vysokou školu hotelovou a začal sbírat zkušenosti – rovnou v Anglii, kde mu po začátcích v hotelu v Bathu přišla jedna z těch nabídek, které se neodmítají.

Tehdy Josef Maršálek zakotvil v londýnském Harrods. A víc než to – během sedmi let inovoval cukrářskou nabídku, pomohl znásobit zisky, vysloužil si řadu uznání, ocenění… a čekala na něj šéfovská židle. Odmítl ji. Srdce ho zase táhlo dál, tentokrát do Indie, a nakonec zase v roce 2018 zpátky domů, do Čech. A na české cukrářské scéně se začaly dít divy!

Stal se jedním z porotců cukrářské soutěže Peče celá země, chystané pro leden 2020. „Tahle soutěž běží v Británii už deset let, a za tu dobu od podlahy změnila přístup Britů k pečení. Přestali se bát péct, péct doma, z dobrých surovin. Zjistili, že domácí dort chutná lépe než kupovaný, a že to chce jen trochu času a odvahy. Pak zvládnete všechno: tradiční recepty i moderní pečení. A já doufám, že to samé předá soutěž českým divákům a že to samé předám také všem, kteří přijdou na mé kurzy do Gourmet Academy,“ říká na rovinu Josef Maršálek, podle kterého pro pečení dobrých zákusků nepotřebujete dokonce ani supermoderní vybavení: stačí obyčejná trouba!

Všechno se dá podle něj také udělat ručně - jako to dělávaly naše babičky i prvorepublikoví mistři cukráři, kteří jsou pro Josefa značnou inspirací… „Tehdy byla cukrařina výsadním právem mužů, bylo to skutečné umění. Až pak, s válkami, přišla průmyslová výroba a lesk cukrařiny se ztratil. Je čas ho vrátit zpátky. Vrátit se k tomu, co fungovalo, co bylo normální,“ vypráví dál.

Přestože ctí prvorepublikové tradice, není ale „retro“ ani trochu. Jeho zákusky najdete na Instagramu, ví, co lidem chutná dneska a nebojí se přicházet ani s úplně novými ideami! Kdo jiný než Josef Maršálek vám nazdobí dort pravým zlatem?! Pro chutě 21. století připravil také „dobroty do skleničky“, které vyrábí pod vlastní značku Fat Brothers. A zabořit vidličku můžete do jeho zákusku momentálně v Chateau Kotěra, v Kolíbce v Pelhřimově, v Café Dvořák a Syn v Teplicích nebo Portuši v Rychnově nad Kněžnou….

Věřte, že na jeho kurzech v Gourmet Academy bude rozhodně živo! Těšit se můžete na příval energie, inovace. A pokud si o Josefovi chcete dopředu načíst přece jenom ještě něco víc, zalistujte jeho biografií: letos totiž vyšla krásná knížka Péct, milovat a žít (a na jaro 2020 chystá kuchařku!).

Přehled termínů
Kurz
Datum
Čas
Cena

Kurz:

Moderní česká cukrařina

Datum:

2.3.2020

Čas:

15:00

Cena:

4 900,-

Detail Koupit

Kurz:

Čaj o páté s Josefem

Datum:

5.3.2020

Čas:

16:00

Cena:

4 900,-

Detail Koupit

Kurz:

Josefův sexy dort

Datum:

1.4.2020

Čas:

16:00

Cena:

4 900,-

Detail Koupit

Kurz:

Americký swing

Datum:

2.4.2020

Čas:

16:00

Cena:

4 900,-

Detail Upozornit na volné místo

Kurz:

Josefův sexy dort

Datum:

6.5.2020

Čas:

16:00

Cena:

4 900,-

Detail Koupit

Kurz:

Moderní česká cukrařina

Datum:

25.6.2020

Čas:

15:00

Cena:

4 900,-

Detail Koupit

Kurz:

Čaj o páté s Josefem

Datum:

8.7.2020

Čas:

16:00

Cena:

4 900,-

Detail Koupit

Řekli o nás

Pan Koreš: Příjemné prostředí a nevšední kulinářský zážitek o tom byl kurz s panem Zdeňkem.
Pan Kadlec: Skvěle připravený kurz, pan Zdeněk je profesionál a bylo zajímavé ho pozorovat při práci.
Jiří Horák: Splnil jsem si sen, když jsem si mohl zavařit s panem Zdeňkem Pohlreichem! Opravdu parádní zážitek.
Marcela: Zbožňuji středomořskou kuchyň. Celé menu bylo výborné.
Jitka: Konečně jsem se naučila správný postup, jak připravit linecké těsto.
Dáša: Ráda se učím novým věcem a nadchla mě přátelská atmosféra v kurzu.
Mirka: Skvělý, inspirativní. Paní Edita je nejlepší cukrářka. Domů si odnáším spoustu vychytávek. Přátelská atomosféra.
Tereza Ovšáková: Paní Jana byla jedním slovem božská. Suroviny, jídlo a atmosféra zase doslova geniální.
Vendula Vondráčková: Super večer se skvělými lidmi. Kurz za 1* a paní Jana Černá je opravdu sympatická.
Jarda: Konečně vím, jak udělat pořádnou flákotu masa.
Kristýna: Skvělé nové recepty a inspirace nejen na léto. Opět mám nové recepty.
Tereza: Kurz s Editou byl neobyčejný zážitek, který změnil můj pohled na pečení.
Alena: Příjemná atmosféra, individuální přístup lektora Martina. Doporučuji!
Paní L. Rovenská: Kurz paní Edity předčil má očekávání, úžasný.. skvělou společností tak i zázemím.
Šárka: Je skvělé se naučit i jinou úpravu ryb než na co je člověk zvyklý.
Natálie: Moje děti mají intoleranci na lepek. Jsem vděčná za každý nový recept.
Blanka: U nás doma milujeme rolády na všechny způsoby (více chutí najednou). Můj manžel je vám vděčný.
Gabriela: Oba synové byli strašně nadšení. Jsou z nich vášniví kuchaři. Samozřejmě doma vaří s kuchařskou čepicí, kterou na kurzu dostali.
Veronika: Když jsme pak jedli z jednoho talíře, měla jsem pocit, že jsme tak trochu rodina.
Petr Kutscha: Nádherně strávený čas a pohodová atmosféra, ke které přispěl pan Zdeněk svým lidsky profesionálním pojetím.
Jarda Adámek: Rozhodně doporučuji. Kurz rozšířil mé obzory.
Yvona Zemanová: Děkuji za nové i zajímavé inspirace.
Vlasta Matší: Perfektni...
Thea Tumova: Kurz byl skvělý !!
Stanislava Fišerová: Kurz byl opět výborný. Jídla byla skvěle zvolená a na silvestrovský stůl určitě perfektní.
Marek Raditsch: Kurz Vánoce jinak byl opravdu zážitek, opravdu jsem si to užila a určitě to nebude poslední kurz vaření, který jsem navštívila.\r\nPetra B.
:
Mirek Kalina: Tento kurz byl pro mne první zkušeností s kurzy vaření a po absolvování vím, že nebyl poslední.\r\nBylo to skvělé. Děkuji za příjemně strávený čas a za úžasnou péči všech, kteří se o nás starali.
:
:
:
Mirek Kalina: Kurz byl připraven profesionálně, pouze zapomněli na certifikát o absolvování kurzu na jméno Ilonka Zacharová.
:
Barbora Polanská: Kurz hodnotím jako velmi přínosný a povedený. Moc mě to bavilo, díky.
Kamila Ehrenbergerová: Moc příjemně strávený večer, bezvadně jsme si popovídali... a pak jsem zjistil, že jsme celou dobu stáli, vařili a dost jsem se toho naučil. paráda!
Tomáš Hlúch: Super menu, super atmosféra, šel bych znovu.
Jan Stejspal: Kurz je absolutně perfektní a nabitej pozitivní energií.
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
Filip Sajler: Náplň kurzu byla širší než bylo anoncováno. Líbilo se mi zaměření na technologii přípravy pokrmů, upozornění na rizika a jak je minimalizovat. Oceňuji i návody na to, jak napravit chyby.
:
:
:
Marcela Dlouhá: Takovéhoto kurzu jsem se zúčastnila poprvé a byla jsem nadšená.Jen bych uvítala, kdyby recepty na lahůdky, které jsme dělali byly více podrobnější - myslím co se týče pracovního postupu. Byla tu sice možnost psát si poznámky, ale to jsem nestíhala pokud jsem chtěla sledovat práci pana Marka a sama se zapojit. Ale jinak vše na jedničku - prostředí, milí lidé, bezvadná atmosféra, skvělá nabídka vín, ale hlavně výborné suroviny, ze kterých jsme měli možnost vařit. Velmi ráda si takovýto kurz někdy v budoucnu zopakuji a určitě budu doporučovat svým známým.
Lucie Nestrašilová: Výborný kurz, velmi přínosný. Skvělá atmosféra a jedinečný servis od Gourmet academy:-)
Lukáš Čížek: Bylo mi potěšením sledovat hbité ruce a pochytit několik vynikajících triků při profi vaření. Suroviny a zázemí kuchyně je fantastické a přeji hodně dalších spokojených žáků.
Lukáš Čížek: Kurz byl moc fajn, už jsme doma vše vyzkoušeli a povedlo se
:
:
:
Edita Paulusová: Skvělé recepty, individuální přístup, praktické rady, úžasná organizace.
Jana Králiková (Černá): Opět skvělý, inspirující kurz se super osobními vychytávkami lektorky Jany. Skvělé menu se zajímavými surovinami a ingrediencemi. Perfektní zázemí, které celý tým poskytuje velmi zpříjemňuje celý průběh kurzu. Opět jsme odcházeli skvěle poučení a také najezení :)
:
:
:
:
Gianfranco „Frankie“ Coizza: Naše vánoční vaření s Frankiem mělo skvělou atmosféru a bylo velice zajímavé vidět, a i si vyzkoušet, jak jednoduše se dají připravit úžasné dobroty.
Marek Raditsch: Dobrý den, kurz se mi líbil, byla velmi příjemná atmosféra, milý přístup všech zúčastněných. Skvělé menu – jídla byla naprosto fantastická. Pod vedením lektora si osvojit nově získané informace ;o) Celkově SUPER ZÁŽITEK, těším se na příště. Ještě jednou všem děkuji za hezký večer. Veronika Jurčová
Marek Fichtner: Skvěle navržené menu, krásné prostředí, dokonale čerstvé ingredience a dobrý kolektiv lidí! To jsou první slova mé ženy, která kurz dostala jako dárek. Prvotní obavy vystřídalo nadšení, radost a veliký respekt panu Fichtnerovi. Nyní už vím, co jí nadělí ježíšek pod stromeček... :D
:
Martin Staněk: Od přivítání až po ukončení kurzu příjemná atmosféra, sympatický a vstřícný lektor Martin Staněk i ostatní zaměstnanci. Vařím už 40 roků a stejně to bylo přínosem k mým kuchařským "pokusům"!
:
:
Gianfranco „Frankie“ Coizza: Jirkovi i Tomovi se moc líbilo. Děkujeme!
Gianfranco „Frankie“ Coizza: Dcera byla velmi spokojená, již cestou z kurzu jsme museli jet na nákup a večer nám dcera připravovala panna cottu :-)
Martin Staněk: Poslala jsem na kurz Pánská jízda svého dědečka a nemohl si to vynachválit a moc se mu to líbilo, takže dostane k narozeninám kurz zase :-)
Radek David: Vše co jsme uvařili bylo naprosto vynikající. Větší zážitek, než jít do dobré restaurace
Gianfranco „Frankie“ Coizza: Dera byla nadšená a přeje si absolvovat další kurzy..;-)
Marek Fichtner: Uvařené menu lahodilo oku i chuti, vše bylo potrženo příjemným prostředím. Bylo o nás báječně postaráno ze strany pořádající školy vaření.
Lukáš Čížek: Lukáš by skvělý. Do tajemství ryb nás zasvětil perfektně a dokonce přidal i něco navíc.
Lukáš Čížek: Absolvoval jsem již nekolik kurzů vaření, ale tento byl jednoznačně nejlepší.
Martin Staněk: Kurz byl naprosto dokonalý, pan Staněk velice profesionální a co je nejdůležitější všechna jídla byla výborná.
Jana Králiková: Skvělý kurz, jako každý od Janci, vřele doporučuju.
Edita Paulusová: Kurz se mi moc líbil a byl pro mě přínosem. Všechno bylo perfektně připravené a o nás kurzistky bylo celou výborně pečováno.
:
:
Daška Malá: Úžasné!!! Plno nových vychytávek v pečení,příjemná atmosféra, skvělá lektorka Daška...určitě se sem ještě na nějaký kurz vrátím.
Edita Paulusová: Vse výtečné!!! Lektor za pět hvězdiček! Prostředi za pět hvězdiček!
:
:
:
:
:
:
:
:
Martin Staněk: Pro děti výborně sestavené menu. Všechno na 1 s hvězdičkou.